Η πιο οργανωμένη κοινότητα ανταλλαγής σημειώσεων

mdxx
Topic Author

Μετά το πρυχίο τι?

Mon Jul 06, 2015 9:03 pm

Καλησπέρα σας. Με λένε Μάριο και δεν έχω καμία σχέση με τις σχολές αυτές. Η κοπέλα μου όμως έχει τελειώσει στο Δημοκρίτειο στο τμήμα Αγροτικής ανάπτυξης με ειδίκευση στην Αγροτική Οικονομία και Διοίκηση Αγροτικών Επιχειρήσεων. Μιας και δεν έχουν εκεί κάποιο φόρουμ είπα να στείλω εδώ. Εκείνη λόγω πολλών υποχρεώσεων δεν μπορεί αυτήν την στιγμή να κάνει μια αναζήτηση εργασίας για το εξωτερικό και είπα να κάνω εγώ για εκείνη. Εγώ όμως έχω τελειώσει Πολυτεχνείο Ηλεκτρολόγος και δεν έχω καμία σχέση.... Σκεφτόμουν την περίπτωση της Ολλανδίας και της Γερμανίας. Θα ήθελα να μου πείτε σε αυτές τις χώρες που υπάρχει καλύτερο μέλλον. Θα ήθελα επίσης να μου εξηγήσετε, αν και διάβασα τον οδηγό σπουδών τους, τι είδους δουλειές θα μπορούσα να ψάξω για εκείνη αλλά και το πως, δηλαδή αν υπάρχουν εξειδικευμένες μηχανές αναζήτησης ή recruiting groups εξειδικευμένα για τέτοιου είδους τομείς, εδώ στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ πολύ

dimkal91

Re: Μετά το πρυχίο τι?

Sun Jan 31, 2016 11:11 am

Αν ψαχτεί στο ίντερνετ και γενικώς θα βρει πολλές λύσεις είτε για εξωτερικό είτε για Ελλάδα..

Jason95

Re: Μετά το πρυχίο τι?

Mon Aug 20, 2018 9:43 pm

Για εξωτερικο το σκεφτεται?

TatazepeDace

On-line Audio Converter

Tue Nov 05, 2019 2:38 pm

Convert IVR to MP3, AAC, WMA, WAV, iPod, M4a, iPhone, PSP, M4r with IVR to MP3 converter. M4A recordsdata are superior to MP3 when it comes to the size of compression and audio quality. The M4A file makes use of Apple's codec and resides throughout the MPEG-four container. The primary benefit of M4A is that files are compressed but are lossless. This means they are often decoded back to the original high quality they have been at the level of compression. Another benefit of M4A recordsdata are that don't carry any Digital Rights Management (DRM) protection associated with other files that means they're less restricted.
AudioConverto is an easy web service that means that you can convert audio files to MP3, MP4, WAV, OGG, AC3, AAC, WMA, M4A, M4R, FLAC online. Free audio converter online, convert audio files immediately out of your internet browser. Convert MP3 to WAV, MP3 to AAC, WAV to MP3, MP3 to M4R (Ringtones), AC3 to MP3, OGG to MP3, and more. Simply select the audio file, click the "Convert File" button and wait just a few seconds.
Step three: Convert the track to AAC format. Get to the relevant file data as follows: Click "File > Get Info" (in Home windows) or Ctrl+click on on the individual file on a Mac and select "Get Info" from the drop-down menu. Step four: Click the Convert” button to start out the conversion course of. After that, you may switch the converted M4R file to your iPhone and set it as your ringtone.
Hearken to the tune and observe the time window you want in your ringtone in seconds, for instance, 00:30-00:40. If you want to flip it right into a ringtone all you have m4a2m4r to do is change the extension to that of m4r” (example: song.m4r). So how do we do that or higher but, how would we alter an iTunes mp3” audio file into and m4r” ringtone for an iPhone.
Make certain your Import settings are set to AAC (that is the default setting so for most you need to be OKAY) To do this go into your iTunes Preferences -> Normal .m4a to .m4r and search for the Import Settings button the close to middle proper facet. - Easy interface format, simply choose the recordsdata, select a format and click convert.
When you will have completed clipping, right-click on on your song, select "Create AAC Version" and your MP3 music might be converted to M4A file, and it'll seem within the iTunes Music library. Then click on "Present in Finder", and rename your M4A audio file to M4R audio by change the ".m4a" extension to ".m4r".
M4A recordsdata are superior to MP3 when it comes to the scale of compression and audio high quality. The M4A file uses Apple's codec and resides inside the MPEG-four container. The main advantage of M4A is that files are compressed but are lossless. This implies they can be decoded again to the unique high quality they were on the level of compression. Another benefit of M4A recordsdata are that do not carry any Digital Rights Administration (DRM) protection related to other recordsdata which means they're less restricted.
You will now have two copies of your track in your iTunes Library, the one that is highlighted is the non-AAC model. If you're unsure you can get info on the recordsdata using keyboard combo Apple Key + i on your Macs keyboard. Convert M4A to M4R - Convert your file now - online and free - this web page additionally incorporates information on the M4A and M4R file extensions.